Новини

Закарпатців закликають до охорони первоцвітів

28 Лютого 2015 2 393

Юннати Еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Мукачева закликають до охорони первоцвітів – переконують не платити за знищення природи.

У місті кілька днів тому стартувала акція "Первоцвіт", яка покликана зберегти весняні квіти.

– Учнівська молодьпроводитиме просвітницьку роботу з містянами, роздаватимуть листівки та закликатимуть не купувати рідкісні квіти. Також вихованці екоцентру відслідковуватимуть точки продажу первоцвітів і попереджатимуть продавців про відповідальність перед законом. Триватиме акція до 8-го березня. Адже саме перед жіночим святом первоцвіти винищують найбільше, – кажуть в екоцентрі.

Ці квіти – вони не дарма ще називаються ефімероїдними, вони квітують дуже мало і дуже швидко їх можна винищити. Тому проблема ця є дуже актуальною. Люди, які купують первоцвіти, вони мають розуміти, що вони купують бракон’єрський товар. І хоч у деяких місцях Закарпаття первоцвіти є досить поширеними, та загалом вони є рідкісними. Більшість з них занесені до Червоної книги, а саме: підсніжник звичайний, шафран Гейфелів (крокус), цибуля ведмежа (черемша) та багато інших. Ці рослини підлягають суворій охороні. Згідно Положення про Червону книгу України їх не можна зривати.

– Зривання червонокнижної квітки в Україні тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб – від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого. Бажаючих збути первоцвіти дедалі більшає, адже весняні квіти – "ходовий товар" і продати його можна вигідно. Проте, мало хто замислюється над тим, яку шкоду це несе для природи, – розповідають в екоцентрі.

Довідково:

Первоцвіти – це екологічна група рослин, яка нараховує близько 500 видів. Розпускання квітів у них відбувається ще до появи листків на деревах. У багатьох первоцвітів забарвлення яскраве, весняне. Квіти золотисті, блискучі, неначе сонце, голубі, як весняне небо, бузкові та білосніжні. Підсніжники, проліски, ряст, первоцвіт, шафран, цибуля ведмежа, конвалія, вовчі ягоди – це неповний перелік первоцвітів, що можна зустріти у наших лісах. Правда, є і не дуже помітні, невиразні, як, наприклад, ожина волосиста чи копитняк європейський. Але якщо придивитися уважніше, то і ці непомітні квіти по-своєму прекрасні, хоча б тим, що з’являються одними із перших та годують голодних комах, що прокинулись.

Останніми роками кількість первоцвітів в Україні значно скоротилася. Рослини, які віщують нам прихід весни, за останні десятиліття опинилися на межі зникнення. Це відбувається внаслідок господарського освоєння місць зростання первоцвітів, намагання окремих людей перетворити їх на засіб заробітку. Рослини, які так нелегко виборювали право пестити людей свiжiстю весняного оновлення, раптом опинились в тенетах людської жорстокості. І саме з вини людей зазнають бездушного винищення.

Кожна частина рослини відповідає за виконання певних функцій, порушення яких призводить до її загибелі. Основна функція квітки – це утворення насіння. Відсутність насіннєвого розмноження – це шлях до виродження популяцій. Не треба забувати, що до букетів потрапляють завжди найкращі, найздоровіші квіти. Залишені ж суцвіття формують слабке насіння – дрібне, деформоване, нестійке до хвороб і шкідників. При зриванні квітів, частіше за все цибулина та коріння ушкоджується, з’являється, можливість проникнення бактерій та інших мікроорганізмів в утворену рану. Основна функція листків – це фотосинтез, тобто створення поживних речовин, які відкладаються в бульбі, цибулині. Тому, зриваючи листки, ми не даємо можливості бульбі чи цибулині набратися сил і прорости наступного року.

Первоцвіти є єдиним джерелом живлення для багатьох видів комах. Зникнуть первоцвіти – зникне величезна кількість метеликів, бджіл, джмелів, інших комашок, котрі захищають ліс від шкідників. Дерева почнуть хворіти й всихати. Цей ланцюжок неважко продовжити й до самої людини.

Частина первоцвітів до Червоної книги не занесені. Це проліски, рясти, анемони, первоцвіти та інші. Поки що ці рослини не є рідкісними. Але масове зривання їх може привести до того, що і ці види опиняться на межі зникнення. Тож із лісу краще принести гарний настрій, спогади про тишу та аромат весняного повітря, напоєного чарівними квітами. Польові та лісові рослини найкрасивіші там, де вони виросли, тож залишимо Землі її квіти.

Торгівлю рослинами, занесеними до Червоної книги України, незалежно від того, були вони зібрані торгуючими власноруч чи ні, заборонено на підставі ст.ст. 12 та 64 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та ст.ст. 30 та 31 Закону України "Про рослинний світ". Відповідальність за збір та реалізацію таких рослин передбачена ст.ст. 88¹ та 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Сума штрафу становить від дев’яти (153 грн.) до двадцяти чотирьох (408) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією об’єктів рослинного світу чи без такої. До того ж, варто нагадати, що діюче законодавство передбачає суворе покарання за знищення рослин, занесених до Червоної книги України, або збір яких на території області заборонено.

Охорона навколишнього середовища не повинна обмежуватись лише діяльністю лісогосподарського підприємства або працівників Держекоінспекції, а й має бути першочерговим завданням кожного громадянина. Тільки така співпраця допоможе зберегти та відновити природне різноманіття не лише Закарпатської області, а й усієї держави загалом.

0 #